Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie?

Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

Czym jest odpowiedzialne pożyczanie?

Podstawową zasadą odpowiedzialnego pożyczania jest zaciąganie pożyczki na taką kwotę, którą będziemy w stanie spłacić. Takiej decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie, lecz przeanalizować wszystkie za i przeciw. Oto, czym należy kierować się, pożyczając odpowiedzialnie:

 • analiza własnych dochodów i wydatków – powinniśmy zweryfikować, ile pieniędzy jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na spłatę zobowiązania,
 • posiadanie wkładu własnego – jeżeli inwestycja ma być większa (droższa), warto bazować nie tylko na pieniądzach pozyskanych z pożyczki, ale mieć również swój wkład własny,
 • cel pożyczki – pieniądze powinniśmy pożyczać na konkretny cel (np. naprawa auta, zakup prezentu, wakacje).

Kiedy możemy sobie pozwolić na pożyczkę?

Rozsądne pożyczanie powinno być odpowiednio przemyślane. Jeżeli zbyt szybko podejmiemy tak ważną decyzję, możemy mieć pewne trudności ze spłatą zobowiązania. Kiedy można pozwolić sobie na zaciągnięcie pożyczki? Gdy:

 • posiadamy dochód, który umożliwi nam terminową spłatę zobowiązania,
 • nie mamy innych zobowiązań, które znacząco obciążają nasz domowy budżet,
 • spłacamy na bieżąco swoje rachunki i inne zobowiązania, a pieniądze są nam potrzebne na dodatkowy wydatek.

Warto jednak pamiętać o tym, że czasami zdarza się, że zaciągnięcie pożyczki jest niezbędne, aby przezwyciężyć trudny okres w życiu. Najważniejszą zasadą odpowiedzialnego pożyczania w każdej sytuacji pozostaje to, że trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić swoje zobowiązanie w terminie.

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z pożyczania?

Są jednak takie sytuacje w życiu, w których pożyczenie pieniędzy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zawsze należy zadać sobie pytanie, czy pożyczka jest nam koniecznie potrzebna.

Dodatkowe zobowiązanie finansowe nie jest wskazane w przypadku, gdy nie mamy źródła dochodu, z którego moglibyśmy je spłacić. Jeżeli decydujemy się na pożyczkę ratalną, należy wziąć pod uwagę, że nasza sytuacja materialna może za kilka lub kilkanaście miesięcy się zmienić. Dlatego też warto realnie oceniać swoje możliwości finansowe.

Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

Jeżeli już mowa o odpowiedzialnym pożyczaniu, to z pewnością nie powinniśmy zapominać o znalezieniu rzetelnej firmy pożyczkowej. Na co zwrócić uwagę? Na przejrzystość oferty, jasne warunki pożyczki, wyszczególnione koszty zobowiązania oraz opinie dotychczasowych klientów. Zanim zdecydujemy się zaciągnąć zobowiązanie, koniecznie zapoznajmy się z umową. Pośpiech nie jest tutaj dobrym doradcą. W SMART Pożyczka wspieramy odpowiedzialne pożyczanie. Dla nowych klientów przygotowaliśmy ofertę pierwszej darmowej pożyczki do 3000 zł (RRSO 0%). Wspólnie z klientami dbamy o budowanie ich pozytywnej historii kredytowej.

Podobne artykuły

 • Jakie działania są konieczne, jeżeli istnieją przesłanki, że ktoś dokonał kradzieży Twojej tożsamości? Przede wszystkim — szybkie! Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz potencjalne, często tragiczne w skutkach, konsekwencje złamania prawa związanego z kradzieżą Twoich danych osobowych. Co zrobić w takiej sytuacji — krok, po kroku i do kogo udać się po pomoc? Wszystkie najważniejsze informacje […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Podczas wypełniania formularza dyspozycji przelewu, wystarczy drobna pomyłka w numerze konta, by pieniądze trafiły do niewłaściwego adresata – warto dokładnie weryfikować poprawność wpisywanego ciągu liczb. To właśnie od niego zależy, gdzie trafi nasza gotówka. Błędy mogą jednak zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić i jak można cofnąć przelew? Wszystko dokładnie wyjaśniamy poniżej. Czy bank musi […]

  02.06.2023Pokaż więcej
 • Przelew pożyczki na czyjeś konto

  Planujesz skorzystać z pozabankowej pożyczki, ale nie możesz lub nie chcesz podawać swojego numeru konta? Na pewno przemknęło Ci więc przez myśl pytanie, czy możliwy jest przelew pożyczki na czyjeś konto. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego nie możesz tego zrobić, nawet jeśli to konto współmałżonka. W jaki sposób działają firmy pożyczkowe? Firmy udzielające pożyczek to podmioty tworzące […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • przedpłata

  Robiąc zakupy czy zawierając różnego rodzaju umowy, na pewno spotkałeś się z pojęciem “przedpła”. Musisz wiedzieć, że może ona przybierać różne formy – poznaj je, by mieć pewność, kiedy możesz wycofać się z umowy bez ponoszenia żadnych kosztów, a kiedy nie otrzymasz zwrotu uregulowanej z góry części zapłaty za produkt czy usługę. Wszystkie potrzebne informacje […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • ile można wypłacić z bankomatu

  Choć gotówka w portfelu jest nam potrzebna coraz rzadziej, wciąż zdarzają się sytuacje, w których wolimy, lub jesteśmy zmuszeni zapłacić pieniędzmi w fizycznej formie. Jeśli jest to niewielka kwota – żaden problem. Jeżeli jednak potrzebujemy wypłacić ze swojego konta większą sumę, musimy wiedzieć jakie możliwości daje nam bankomat, a kiedy konieczna jest wizyta w oddziale […]

  17.05.2023Pokaż więcej
 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły