Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie?

Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

Czym jest odpowiedzialne pożyczanie?

Podstawową zasadą odpowiedzialnego pożyczania jest zaciąganie pożyczki na taką kwotę, którą będziemy w stanie spłacić. Takiej decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie, lecz przeanalizować wszystkie za i przeciw. Oto, czym należy kierować się, pożyczając odpowiedzialnie:

 • analiza własnych dochodów i wydatków – powinniśmy zweryfikować, ile pieniędzy jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na spłatę zobowiązania,
 • posiadanie wkładu własnego – jeżeli inwestycja ma być większa (droższa), warto bazować nie tylko na pieniądzach pozyskanych z pożyczki, ale mieć również swój wkład własny,
 • cel pożyczki – pieniądze powinniśmy pożyczać na konkretny cel (np. naprawa auta, zakup prezentu, wakacje).

Kiedy możemy sobie pozwolić na pożyczkę?

Rozsądne pożyczanie powinno być odpowiednio przemyślane. Jeżeli zbyt szybko podejmiemy tak ważną decyzję, możemy mieć pewne trudności ze spłatą zobowiązania. Kiedy można pozwolić sobie na zaciągnięcie pożyczki? Gdy:

 • posiadamy dochód, który umożliwi nam terminową spłatę zobowiązania,
 • nie mamy innych zobowiązań, które znacząco obciążają nasz domowy budżet,
 • spłacamy na bieżąco swoje rachunki i inne zobowiązania, a pieniądze są nam potrzebne na dodatkowy wydatek.

Warto jednak pamiętać o tym, że czasami zdarza się, że zaciągnięcie pożyczki jest niezbędne, aby przezwyciężyć trudny okres w życiu. Najważniejszą zasadą odpowiedzialnego pożyczania w każdej sytuacji pozostaje to, że trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić swoje zobowiązanie w terminie.

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z pożyczania?

Są jednak takie sytuacje w życiu, w których pożyczenie pieniędzy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zawsze należy zadać sobie pytanie, czy pożyczka jest nam koniecznie potrzebna.

Dodatkowe zobowiązanie finansowe nie jest wskazane w przypadku, gdy nie mamy źródła dochodu, z którego moglibyśmy je spłacić. Jeżeli decydujemy się na pożyczkę ratalną, należy wziąć pod uwagę, że nasza sytuacja materialna może za kilka lub kilkanaście miesięcy się zmienić. Dlatego też warto realnie oceniać swoje możliwości finansowe.

Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

Jeżeli już mowa o odpowiedzialnym pożyczaniu, to z pewnością nie powinniśmy zapominać o znalezieniu rzetelnej firmy pożyczkowej. Na co zwrócić uwagę? Na przejrzystość oferty, jasne warunki pożyczki, wyszczególnione koszty zobowiązania oraz opinie dotychczasowych klientów. Zanim zdecydujemy się zaciągnąć zobowiązanie, koniecznie zapoznajmy się z umową. Pośpiech nie jest tutaj dobrym doradcą. W SMART Pożyczka wspieramy odpowiedzialne pożyczanie. Dla nowych klientów przygotowaliśmy ofertę pierwszej darmowej pożyczki do 3000 zł (RRSO 0%). Wspólnie z klientami dbamy o budowanie ich pozytywnej historii kredytowej.

Podobne artykuły

 • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

  17.01.2023Pokaż więcej
 • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

  08.11.2022Pokaż więcej
 • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

  28.09.2022Pokaż więcej
 • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

  27.09.2022Pokaż więcej
 • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

  26.07.2022Pokaż więcej
 • Wakacyjny wyjazd to idealny czas na odpoczynek i zmianę otoczenia. Większość Polaków spędza lato w kraju – nad Bałtykiem oraz w Tatrach. Są jednak i inne kierunki, które warto odwiedzić w Polsce. Gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

  20.07.2022Pokaż więcej
 • Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?

  12.07.2022Pokaż więcej
 • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym są chwilówki? Co warto o nich wiedzieć? Poznaj najważniejsze fakty.

  27.06.2022Pokaż więcej
 • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z okazji jego święta.

  20.06.2022Pokaż więcej
 • Zadłużenie osoby prywatnej najczęściej sprawdzane jest przed udzieleniem pożyczki czy kredytu. Zdarza się również, że kontrahenci weryfikują w bazach potencjalnego przyszłego wspólnika w interesach. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy dana osoba jest wypłacalna. W jaki sposób można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

  14.06.2022Pokaż więcej
 • Kwota pożyczki
  -
  +
  100015000
  Okres pożyczki
  dni
  • Pierwsza pożyczka
  • Kolejna pożyczka
  • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
  • Koszt pożyczki0 zł0 zł
  • RRSO0%0%
  • Kwota do zwrotu
   01.01.2021
   0 zł0 zł
  Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

  Polecane artykuły