Karty płatnicze z roku na rok, konsekwentnie wypierają z naszych portfeli fizyczne pieniądze. Nic dziwnego, są naprawdę wygodnym środkiem do regulowania należności za zakupy stacjonarne czy online. Niewiele osób wie jednak, że oprócz popularnych „debetówek” i „kredytówek” na rynku istnieją także karty prepaid. Warto się im przyjrzeć, jeśli szukamy sposobu na zwiększoną kontrolę swoich wydatków, […]
Rejestr należności publicznoprawnych – jakie zawiera dane?
Przed wejściem w dowolną współpracę z innym kontrahentem, warto dobrze zweryfikować jego rzetelność, by uniknąć nieudanej transakcji handlowej. Jednym z narzędzi, które pozwala zminimalizować takie ryzyko, jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, który rozpoczął swoją działalność w 2018 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Finansów. Sprawdź, jakie dane zawiera rejestr i do czego może Ci się przydać.
Czym jest Rejestr Należności Publicznoprawnych?
Rejestr Należności Publicznoprawnych (RNP) to baza danych, która udostępnia informacje o podmiotach i osobach zalegających z płatnościami na rzecz Skarbu Państwa. To oznacza, że rejestr zawiera dane o posiadaczach długów podlegających egzekucji administracyjnej. RNP ma na celu ochronę uczciwych przedsiębiorców i konsumentów przed potencjalnie niewypłacalnymi partnerami czy klientami.
Za jakie długi można trafić do Rejestru Należności Publicznoprawnych?
Do RNP może trafić każdy, kto nie opłaci na czas m.in.:
- Należności podatkowych;
- Odpowiednich kwot cła;
- Mandatów skarbowych.
Co ważne, wierzytelności muszą wynosić minimum 5 000 zł, a informacja o planowanym wpisie do rejestru musi trafić do dłużnika przynajmniej 30 dni wcześniej. Od decyzji o wpisie przysługuje oczywiście prawo do wniesienia sprzeciwu.
Zobacz także: Jak sprawdzić czy jestem dłużnikiem?
Ujawnienie danych w rejestrze, a sprzeciw dłużnika
Wprowadzenie danych do systemu może spotkać się ze sprzeciwem zadłużonego, jeśli ma on do tego podstawy, czyli:
- Kwestionuje powstanie długu;
- Przedstawiona mu kwota zadłużenia jest błędna.
Przeczytaj także: Co to jest Krajowy Rejestr Dłużników?
Prawo do sprzeciwu wobec ujawnienia w rejestrze reguluje Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przeczytasz tam o konieczności złożenia sprzeciwu na ręce wierzyciela. Pismo powinno określać żądanie nadawcy oraz przedstawiać dowody na zasadność roszczeń.
Jakie dane zawiera Rejestr Należności Publicznoprawnych?
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji szczegółowo określa, jakie dokładnie informacje są ujawniane w Rejestrze Należności Publicznoprawnych.
DŁUŻNICY — OSOBY FIZYCZNE
Jeżeli dłużnikiem nie jest podmiot prowadzący działalność, w RNP znajdziesz:
- Imię i nazwisko zadłużonego;
- Numer PESEL;
- Datę urodzenia;
- NIP lub REGON (jeśli posiada).
DŁUŻNICY – PRZEDSIĘBIORCY, PRZEDSIĘBIORSTWA ORAZ POZOSTAŁE INSTYTUCJE
Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna (lub podmiot nieposiadający osobowości prawnej), w rejestrze zostaną ujawnione:
- Nazwa firmy lub instytucji;
- NIP lub REGON;
- Numer identyfikacyjny wydany w innym kraju lub kraj wydania i numer paszportu (jeśli podmiot nie ma NIP-u/REGON-u)
Dodatkowo rejestr zawiera także dane o:
- Wierzycielu;
- Kwocie zadłużenia i ewentualnej wysokości odsetek;
- Podstawie prawnej powstania wierzytelności;
- Harmonogramie spłaty lub ewentualnym odroczeniu płatności.
Kto może korzystać z Rejestru Należności Publicznoprawnych i na jakiej podstawie?
Z RNP można korzystać dwojako:
- Szukać danych o podmiotach gospodarczych – w takim przypadku wystarczy zalogować się do systemu profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
- Weryfikować osoby fizyczne – w tej sytuacji niezbędne jest posiadanie zgody (upoważnienia) osoby, której dotyczą wpisy.
Poza dowolnymi osobami posiadającymi kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany z Rejestru korzystać mogą także:
- Sądy;
- Organy prokuratury;
- Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Powyższe podmioty mogą sprawdzać wpisy na temat dowolnych firm i osób bez żadnych dodatkowych upoważnień.
Ujawnienie w Rejestrze Należności Publicznoprawnych – konsekwencje
Osoby fizyczne i prawne trafiające do rejestru mogą spotkać się z trudnościami w nawiązywaniu umów handlowych ze względu na podanie do publicznej wiadomości ich trudności z terminowym regulowaniem innych zobowiązań. Dłużnicy, o których wpisy znajdują się w RNP są postrzegani jako nierzetelni lub niewypłacalni. Alternatywą dla nich może być wzięcie chwilówki, pożyczki bez baz czy pożyczki bez bik
Zobacz także: Jak sprawdzić siebie w BIG Infomonitorze?
Warto jednak wiedzieć, że Rejestr Należności Publicznoprawnych nie jest narzędziem wykorzystywanym do badania potencjalnych kontrahentów na szeroką skalę, ponieważ przedsiębiorcy uważają go za zbyt opieszały i nieaktualizowany na bieżąco.
Jakie działania stosuje się więc w środowisku firmowym w ramach alternatywy? Najczęściej wymóg dostarczenia pisma z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami. Jest to bardziej aktualny, a więc i bardziej wiarygodny dokument.