zdolność kredytowa

Rośnie zdolność kredytowa Polaków! Jak zachować umiar w zadłużaniu?

Z roku na rok rośnie poziom wynagrodzeń, a wraz z nim nasza zdolność kredytowa. Oznacza to, że statystyczna polska rodzina może wziąć kredyt na prawie pół miliona złotych. To może powodować zjawisko pochopnego zadłużania się. Jak tego uniknąć?

O tym, że swoimi pieniędzmi powinniśmy zarządzać z głową z pewnością każdy wie. Podobnie jest z zadłużaniem się – to również powinniśmy dokładnie przemyśleć. Bo chociaż nasza zdolność kredytowa pozwoli nam pożyczyć określoną kwotę na mieszkanie, to nie zawsze poradzimy sobie z jej terminową spłatą. Dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt, to warto przeanalizować nasz domowy budżet i upewnić się, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie.

Ile możemy pożyczyć w porównaniu do ubiegłych lat?

Z roku na rok zarabiamy coraz więcej, a dzięki temu możemy też więcej pożyczyć. Z ankiety, która została przeprowadzona przez Open Finance wynika, że rodzina z jednym dzieckiem mogłaby pożyczyć na mieszkanie kwotę aż 490 tysięcy złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że kwota ta jest medianą – oznacza to, że połowa banków pożyczyłaby więcej, a połowa mniej.

Wyżej wymieniona kwota została określona przy założeniu, że historia kredytowa pożyczających jest dobra i obecnie rodzina nie ma żadnych długów do spłacenia. Zarobki tej statystycznej rodziny wynoszą 6088 netto, a kredyt zostałby udzielony na 30 lat. W porównaniu do ubiegłego roku zdolność kredytowa Polaków wzrosła o ponad 24 tysiące złotych. Spadło też przeciętne RRSO, które aktualnie wynosi średnio 4,6%.

Kredyt hipoteczny – na jaką kwotę możemy liczyć?

Jak już wyżej wspominaliśmy – statystyczna trzyosobowa rodzina, w której oboje rodziców jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na okres nieokreślony i ich zarobki plasują się na poziomie średniej krajowej może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości prawie pół miliona złotych.

Gdyby wyżej opisana rodzina chciałaby wykorzystać swoją zdolność kredytową do granic możliwości, to pozwoliłoby jej to na kupno naprawdę sporej nieruchomości. Taki kredyt uzupełniony o wkład własny pozwoliłby na zakup mieszkania z rynku wtórnego o powierzchni 70 m2 w Warszawie. Natomiast we Wrocławiu w tej cenie mielibyśmy już ponad 100 m2. Robi wrażenie, czyż nie?

Jak wziąć z głową kredyt hipoteczny?

Skoro nasza zdolność kredytowa pozwala na zakup tak dużego mieszkania, to dlaczego nie korzystamy z tej możliwości? Przed zaciąganiem tak wysokich kredytów chronią niewątpliwie wymagania banku dotyczące wkładu własnego.

Przy założeniu, że nasza statystyczna rodzina rzeczywiście chciałaby wziąć kredyt na tak wysoką sumę musiałaby wnieść wkład własny w wysokości prawie 100 000 złotych. A nie każdy dysponuje taką gotówką, z tego też względu nie wykorzystujemy naszej zdolności kredytowej do granic możliwości. Dzięki temu nie zadłużamy się na kwotę, której nie będziemy w stanie spłacić.

Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny warto przeanalizować, czy miesięczna rata nie będzie dla nas zbyt dużym zobowiązaniem. Zwykło się uważać za najbezpieczniejsze rozwiązanie sytuację, w której wysokość raty kredytu nie przekracza 30% miesięcznych dochodów.

Rośnie zainteresowanie pożyczkami krótkoterminowymi

Oprócz wzrostu zdolności kredytowej Polaków możemy zaobserwować również wzrost zainteresowania krótkoterminowymi pożyczkami online. Taka forma pożyczania pieniędzy jest dla klientów bardziej przyjazna niż wizyta w banku.  Nie tylko wiąże się z mniejszymi formalnościami, ale również jest wygodniejszą opcją. W ten sposób możemy pożyczyć pieniądze siedząc w swoim ulubionym fotelu, trzymając w ręce telefon i dowód osobisty.

Szybka pożyczka to doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu czy pokrycie nagłych wydatków. Należy jednak pamiętać, że chwilówkę, tak jak każdą inną pożyczkę trzeba spłacić. Dlatego takie wydatki również powinny znaleźć się w planach domowego budżetu na dany miesiąc. Biorąc pożyczkę krótkoterminową przez Internet, musimy zwrócić uwagę na to, czy strona na której pożyczamy ma zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa. O tym, jak bezpiecznie pożyczać w 5 prostych krokach już pisaliśmy. Dlatego zanim zdecydujemy się na pożyczkę warto poznać podstawowe zasady bezpiecznego pożyczania.

Podobne artykuły

  • Za nami początek roku, czas na podsumowanie poprzedniego, który stał się dla wielu naszych Klientów tym bardziej wyjątkowy z uwagi na wygraną w naszych konkursach! 

    17.01.2023Pokaż więcej
  • Black Friday to dzień promocji, obniżek i możliwości kupowania produktów po cenie zdecydowanie niższej niż zazwyczaj. Co warto kupić w Czarny Piątek? Oferta jest szeroka, a propozycji jest wiele. Bez względu na wybór, warto przygotować się do zakupów odpowiednio wcześniej i zarezerwować trochę czasu na łowienie okazji.

    08.11.2022Pokaż więcej
  • Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób stara się znaleźć alternatywne źródło ogrzewania. Coraz więcej ludzi korzysta z dotacji na wymianę pieca, aby nie tylko taniej, ale i bardziej ekologicznie ogrzewać swoje domy. Na jakie dofinansowanie do wymiany pieca można liczyć? Czy warto skorzystać z pożyczki na wymianę kotła?  

    28.09.2022Pokaż więcej
  • Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, aby móc go otrzymać. Jest to pomoc przyznawana przez 6 lub 12 miesięcy. Co warto wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych? Komu przysługuje? Ile wynosi?

    27.09.2022Pokaż więcej
  • Warto pożyczać odpowiedzialnie. Aby było to możliwe, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Łatwa dostępność pożyczek sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. I nie ma w tym nic złego, o ile nie przecenimy swoich możliwości finansowych. Na czym polega odpowiedzialne pożyczanie? Jak znaleźć rzetelną firmę pożyczkową?

    11.08.2022Pokaż więcej
  • Każda praca wymaga poniesienia kosztów. Aby móc wypracować zysk, konieczne są pewne nakłady – nie tylko pieniędzy, ale i pracy. Czym właściwie są koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych i firm?

    26.07.2022Pokaż więcej
  • Wakacyjny wyjazd to idealny czas na odpoczynek i zmianę otoczenia. Większość Polaków spędza lato w kraju – nad Bałtykiem oraz w Tatrach. Są jednak i inne kierunki, które warto odwiedzić w Polsce. Gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

    20.07.2022Pokaż więcej
  • Obligacje skarbowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie fraz wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Nic dziwnego, szumnie zapowiadane są jako „ochrona przed inflacją”. Co warto wiedzieć o obligacjach skarbowych?

    12.07.2022Pokaż więcej
  • Firmy pozabankowe zaczęły powstawać w odpowiedzi na potrzeby osób, których nie było stać na kredyt w tradycyjnym banku. Jeszcze kilka lat temu rynek ten nie był mocno rozbudowany. Aktualnie jednak stanowi atrakcyjną alternatywę dla produktów bankowych. Pożyczki pozabankowe podlegają regulacjom prawnym, co wiąże się z tym, że są produktami w pełni bezpiecznymi dla pożyczkobiorcy. Czym […]

    27.06.2022Pokaż więcej
  • Budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem to ważna część rodzinnego świata. Początkowo to rodzice starają się wyrobić w swojej pociesze przekonanie, że może zawsze na nich liczyć. Z czasem jednak również dzieci powinny zadbać o więź z rodzicami. Idealnym czasem na wspólne spędzenie kilku wspólnych chwil jest Dzień Ojca. Podpowiadamy, gdzie warto zabrać tatę z […]

    20.06.2022Pokaż więcej
  • Kwota pożyczki
    -
    +
    100015000
    Okres pożyczki
    dni
    • Pierwsza pożyczka
    • Kolejna pożyczka
    • Zaloguj się i sprawdź ofertę!
    • Koszt pożyczki0 zł0 zł
    • RRSO0%0%
    • Kwota do zwrotu
      01.01.2021
      0 zł0 zł
    Formularz informacyjny Reprezentatywny przykład

    Polecane artykuły