Zakup roweru to decyzja, którą musimy podjąć odpowiedzialnie. Nie tylko dlatego, żeby służył nam lata, ale również z tego powodu, że jazda na nim musi nam sprawiać prawdziwą przyjemność. W innym przypadku wcale nie będziemy mieli ochoty na rowerowe przejażdżki. Jak więc wybrać odpowiedni rower?
Decydując się na zakup roweru zakładamy, ze posłuży nam on co najmniej kilka lat. Dlatego nie zawsze najlepszym rozwiązaniem może się okazać wybór najtańszego modelu, który jest wykonany z nieco mniej wytrzymałych materiałów. To niesie ryzyko, że nie będziemy mogli z niego korzystać tak długo, jak długo byśmy tego chcieli. Na co więc zwrócić uwagę, żeby jednocześnie nie przepłacić, ale cieszyć się rowerem jak najdłużej?
Pierwszy rower dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nauka dziecka jazdy na rowerze najczęściej wiąże się z licznymi upadkami i taki rower jest narażony na szybsze zniszczenie, a dodatkowo w pewnym momencie dziecko po prostu z niego wyrośnie. Dlatego akurat w tym przypadku nie do końca dobrą decyzją będzie zakup wysokopółkowego egzemplarza. Nie oznacza to jednak, że dobrym wyborem będzie pierwszy rower, który się nam tylko rzuci w oczy. Musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, m.in. rozmiar ramy i rozmiar kół.
Dlaczego to takie ważne? Jeżeli kupimy rower zbyt duży dla naszego dziecka, to może mieć problem z naciskaniem pedałów, a to jest prosta droga do zniechęcenia się. Dlatego kupować rower dobrze jest z dzieckiem, żebyśmy mogli przymierzyć, czy rzeczywiście wszystko pasuje. Dobrym pomysłem jest również zakup rowerka czterokołowego, z którego będziemy mogli dodatkowe koła odkręcić. Wówczas przy zakupie pierwszego, dwukołowego roweru dziecko już będzie umiało nim jeździć, więc nie będzie tak narażony na zniszczenie.
Jaki rower wybrać dla dorosłego?
Wybór roweru, który posłuży nam kilka lat powinien być przemyślaną decyzją. I chociaż rzeczywiście jest tak, że lepsze modele są droższe, to naprawdę warto dołożyć i czerpać prawdziwą radość z wycieczek rowerowych przez długi czas. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że rower nie jest dziełem sztuki i wydawanie na niego majątku nie ma większego sensu, jeżeli nie będzie on służył do użytku profesjonalnego. Najzdrowszym podejściem do kwestii zakupu roweru jest takie, zgodnie z którym kupujemy dokładnie taki rower, który spełnia nasze oczekiwania. Nie ma co ukrywać – nieważne, czy kupimy rower droższy, czy tańszy, sam z siebie i tak poprawi naszej kondycji.
Za podstawową wersję roweru, który w zupełności wystarczy do okazjonalnych wycieczek rowerowych kwota 2500 złotych jest w zupełności wystarczająca. Warto do roweru dołożyć w sytuacji, w której jest to nasze podstawowe źródło transportu. Na taki rower warto przeznaczyć nawet ponad 3000 złotych, bo taka opcja zdecydowanie wyjdzie nas taniej, niż zakup i koszt eksploatacji samochodu. Najdrożej z pewnością wyniesie nas rower do intensywnej, lub zawodowej jazdy. Tu ceny zaczynają się na kwocie około 3500 złotych, a górnej granicy właściwie nie ma.
Jaki typ roweru wybrać?
Możemy wybierać spośród tzw. górali, rowerów do jazdy miejskiej, czy rowerów szosowych. Jeżeli chcemy jeździć przede wszystkim po mieście, to zakup wersji miejskiej z pewnością będzie najlepszy. Bez sensu w takiej sytuacji inwestować w górala. Natomiast w przypadku jazdy na trudnym terenie rower szosowy na pewno nie zda egzaminu – do tego celu powstały górale. Dlatego przed zakupem roweru należy sobie zadać pytanie o to, po jakim terenie będziemy jeździć.
Jak sfinansować zakup roweru, kiedy brak nam gotówki?
Jeżeli marzymy o nowym rowerze, ale nasza sytuacja finansowa nie pozwala nam zrealizować tego marzenia, to wcale nie znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Wyjściem będzie bowiem wzięcie pożyczki – to szybka gotówka, dzięki której będziemy mogli zrealizować marzenie o własnym rowerze. Pierwszą pożyczkę możemy zaciągnąć na kwotę nawet 3000 złotych, co pozwoli na zakup takiego roweru, o jakim śnimy. Dodatkowym plusem jest fakt, że SMART pożyczka jest bardzo tania, więc jej spłata nie obciąży zbyt mocno domowego budżetu.